Grupy fokusowe

Grupy Fokusowe (FGI – Focus Group Interview) to dyskusja prowadzona przez moderatora wśród ludzi odzwierciedlających Twój rynek docelowy. Definiując dokładniej, grupy fokusowe to metoda badań jakościowych, polegająca na prowadzeniu przez moderatora, zgodnie z wcześniej ustalonym scenariuszem, dyskusji grupy celowo dobranych profili respondentów respondentów. Prawidłowy dobór uczestników dyskusji ma kluczowe znaczenie dla uzyskania rzetelnych rezultatów badania. Przyjmuje się, że grupa fokusowa liczy od 5 do 12 osób. Badania fokusowe odbywają się w specjalnych pracowniach, zapewniających komfortowe warunki przebiegu badania. Pracownia fokusowa jest wyposażona w tzw. podglądownię oddzieloną lustrem weneckim. Dzięki temu klient może śledzić przebieg projektu w miejscu jego realizacji oraz wnosić uwagi podczas trwania badania. 

możliwości

Nasza firma w kompleksowy sposób zajmuje badaniami jakościowymi polegającymi na realizacji grup dyskusyjnych. Jesteśmy profesjonalistami oferując realizację badań w największych miastach Polski oraz online,  prowadząc grupy dyskusyjne zdalnie z każdego miejsca na ziemi. Nasza oferta to również translacja symultaniczna polegająca na wdrożeniu tłumacza do przebiegu dyskusji, który na bieżąco tłumaczy realizowane spotkanie. Przebieg każdej grupy fokusowej, sfinalizować możemy sporządzeniem raportu w postaci dostosowanej do klienta.

Market research in Poland

Market research in Poland

PRZEBIEG BADANIA

Grupy fokusowe przypominają burzę mózgów, uczestnicy opowiadają o swoich doświadczeniach i wspólnie dochodzą do wniosków. Nasi moderatorzy nie są biernymi prowadzącymi, ale osobami aktywnie biorącymi udział w kontrolowaniu przebiegu dyskusji. Dobierani są wedle tematu projektu, umieją zachęcić uczestników do dzielenia się swoimi opiniami, skłaniać do aktywnego udziału w badaniu. Trzymamy się się ściśle scenariusza realizacji projektu, jednocześnie – na prośbę klienta – wprowadzamy zalecone modyfikacje przebiegu badania. Pojedyncza sesja fokusowa trwa zazwyczaj ok. 2-2,5h. W ramach jednego projektu przeprowadzamy zwykle od jednej do kilku sesji fokusowych. Przebieg badania jest nagrywany, a następnie dokonywana jest transkrypcja do pliku tekstowego. Do każdego badania Fokusowego podchodzimy indywidualnie i z zaangażowaniem. Zwieńczeniem projektu FGI jest raport odpowiadający na pytania wynikłe w opracowaniu problemu badawczego.

PROFIL UCZESTNIKÓW

Respondentami mogą być konsumenci określonych usług lub produktów, przedstawiciele wybranej grupy zawodowej, posiadacze zwierząt domowych, właściciele samochodów konkretnej marki, itd. Oprócz wspólnej cechy polegającej np. na byciu użytkownikami określonych produktów lub usług, uczestnicy badania zazwyczaj powinni stanowić grupę osób możliwie różnorodnych. Wspólny mianownik przy zachowaniu różnorodności badanych to gwarancja uzyskania dobrej dynamiki procesów grupowych, a więc także wartościowych wyników badania. Grupy Fokusowe w Polsce – mogą być jednak nie tylko techniką badań eksploracyjnych, ale także podstawą do sformułowania problematyki czy wstępem do prac mających na celu opracowanie wywiadu kwestionariuszowego. FGI mogą też służyć do pogłębienia badań ilościowych.

Joanna Świeczak
info@drbresearch.pl

Nasza agencja badawcza, w profesjonalny sposób zajmuje się jakościowymi badaniami grup fokusowych. Posiadamy dostęp do najlepszych fokusowni w największych miastach Polski. Od początku istnienia naszej firmy, zrealizowaliśmy setki grup fokusowych, dla uczelni wyższych, urzędów, firm konsultingowych oraz największych globalnych graczy sektora komercyjnego. Grupy fokusowe sprawdzają się na każdym polu realizacji gdzie potrzebujemy wniknąć głębiej w myśli konsumentów. Grupy fokusowe to bardzo popularna metoda pozyskiwania danych jakościowych.

Współpracuj z nami

Jesteśmy ekspertami w realizacji badań jakościowych opartych o technikę zogniskowanych wywiadów grupowych. Posiadamy sale do badań jakościowych w największych miastach Polski: Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice, Bełchatów. Oferujemy Państwu podgląd online na żywo z przebiegu FGI dlatego też mają Państwo 100% pewności co do najwyższej jakości zebranego materiału. Zaufaj ekspertom i zrealizuj z nami kolejne Grupy fokusowe w Polsce.

Ustawienia Prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zazwyczaj w formie plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na Twoje doświadczenie na naszej stronie internetowej i usług, które oferujemy.