19th Ave New York, NY 95822, USA

Potężny kurort wypoczynkowy

Węgiel na terenie Bełchatowa powoli się kończy a kopalnia spokojnie działa i planuje, jak ukształtować jezioro, które powstanie w miejscu odkrywki. Pierwsze prace przy kształtowaniu linii brzegowej już się rozpoczęły. Zgodnie z planem, po 2050 r. nastąpi likwidacja wyrobisk górniczych. Napełnianie wodami głębinowymi oraz powierzchniowymi potrwa około 20 lat. Po napełnieniu ich wodą powstaną jeziora, których lustro wody będzie miało łączną powierzchnię ok. 4000 hektarów, a ich maksymalna głębokość sięgnie ok. 170 m. Dla porównania warto przypomnieć, że maksymalna głębokość Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce, wynosi nieco ponad 100 metrów. 

Teren wokół jeziora zostanie odpowiednio zagospodarowany- będą plaże, kąpieliska, przystanie dla jachtów. Atrakcją dla nurków mają być zatopione niektóre maszyny górnicze. PGE planuje tam stworzenie muzeum górnictwa, ośrodka konferencyjnego z zapleczem wystawienniczym, terenów o funkcjach parkowo – rekreacyjnych, ścieżek rowerowych i spacerowych. Nastąpi dynamiczny rozwój bazy wypoczynkowej, turystycznej, a nawet sportowej, dzięki czemu Bełchatów stanie się miastem turystycznym, a nie tylko przemysłowym. Jednak na pluskanie się w wodzie będziemy musieli trochę poczekać, ponieważ  planowanie wypełnienia wodą wyrobisk datowane jest na rok 2062. 

Najbogatsza gmina w Polsce,  Kleszczów również stanie się największą atrakcją turystyczną (kurortem wypoczynkowym), ponieważ część jeziora będzie znajdować się na terenie tej gminy. Najwyższe dochody na jednego mieszkańca ponownie osiągnęła właśnie ta gmina, która jest na czele tego rankingu, odkąd GUS publikuje zestawienie, czyli od 2002 r. W ubiegłym roku gminną kasę zasiliło ok. 44 tys. zł na jednego mieszkańca.
Wysoka pozycja Kleszczowa jest efektem wysokich wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej.
Na terenie gminy zlokalizowane są bowiem:
Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym – Elektrownia Bełchatów.  

Mamy nadzieję, że zaplanowane inwestycje dojdą do skutku, a mieszkańcy Bełchatowa i przybywający do nas  z różnych zakątków świata turyści będą cieszyć się zaproponowaną zmianą, która niewątpliwie odkryje i da nam zupełnie inne możliwości rozwoju.

Ustawienia Prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zazwyczaj w formie plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na Twoje doświadczenie na naszej stronie internetowej i usług, które oferujemy.