19th Ave New York, NY 95822, USA

Rozwój IT w czasie Pandemii

Początek 2020 roku przyniósł niespodziewaną przez wszytkich Epidemię. W bardzo krótkim czasie zostaliśmy pozbawieni możliwości swobodnego wyjścia z domu,  nawet praca w wielu przypadkach została przeniesiona w domowe zacisze. Sytuacja epidemiczna zamieszała w gospodarce doprowadzając do kryzysu. Wiele branż zostało pozbawionych szansy na zarobek, ale są też branże, których zyski zwiększyły się kilkakrotnie.

Jedną z nich jest branża IT.

Proces przeniesienia biznesu do internetu został przyspieszony w wyniku obecnej sytuacji. Sprawiło to, że musieliśmy przyzwyczaić się do nowego sposobu funkcjonowania, np robienie zakupów czy uczenie się obecnie odbywa się w większości online. Nasze przyzwyczajenie do korzystania z internetu zwiększyło się – aż 86% Polaków przyznało, że korzysta z internetu więcej niż dotychczas  co wykazało ostatnie badanie LoveBrands Relations. W wielu firmach cyfrowa rewolucja obnażyła problemy w związku z przejściem na home office, ale dla firm informatycznych nie stanowiło to problemu! Branża IT nie miała żadnej trudności z odesłaniem pracowników na pracę zdalną. Według badania Devire, aż 86% programistów ma możliwość pracy zdalnej. 

Ostatnie wydarzenia doprowadziły nie tylko do zmiany formatu pracy, ale i zarobków, podczas gdy inne firmy mają problem z utrzymaniem  się na powierzchni,  informatycy odnotowują wzrost zarobków. Badania platformy rekrutacyjnej dla branży IT  No Fluff Jobs pokazały, że od stycznia na umowach B2B wśród pracowników na poziomie Senior średnia wynagrodzenia wzrosła o 5,5%, a na umowie o pracę 4%. Natomiast pracownicy na poziomie Mid w przypadku umów B2B otrzymali średnio 8% więcej, gdy na umowie o pracę wzrost ten wyniósł tylko 2%.  Wiąże się to oczywiście z nakładem pracy, którą są obładowani. Mimo, że w Polsce od lat stanowiska informatyczne są zdominowane przez mężczyzn, w ciągu ostatniego dziesięciolecia kobiety coraz odważniej wkraczają w szeregi programistów i specjalistów, według badania BulldogJob obecnie jest ich 10%. Aż 25% specjalistów IT jest wieku poniżej 25 lat, 15% stanowią osoby po 36 roku życia. Dlatego też obecnie zaczyna pojawiać się deficyt osób stanowiska na takie jak ekspert ds. e-commerce, digital manager, business intelligence specialist, UX designer czy również Big Data specialist, deweloper aplikacji, specjalista ds. infrastruktury, inżynier automatyk oraz analityk biznesowy. 

Jak widać branża IT nie zamierza zwalniać tempa.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że znaleźliśmy się w nieprzyjemnej sytuacji. Wiele branż mocno ucierpiało i nie jest w stanie funkcjonować normalnie, świadczyć usługi, pomagać. Dlatego w miarę możliwości firmy z sektora Nowoczesnych Technologii zdecydowały się pomóc. Trzeba to przyznać – branża IT jest obecnie niezbędna, niezależnie czy mowa tu o produktach czy usługach internetowych. Firmy technologiczne chcąc pomóc wspierają finansowo np. sektor medyczny lub przekazują swoje produkty wielu placówkom służby zdrowia. Z kolei firma Blulog obiecała wszystkim zainteresowanym placówkom zestawy urządzeń do pomiaru temperatury i wilgotności. Aby ograniczyć wizyty w Urzędach Ministerstwo Zdrowia we współpracy z IBM Polska uruchomiło wirtualnego asystenta, dostępnego w serwisie pacjent.gov.pl. Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy z Asseco Poland starają się przyspieszyć wprowadzenie przepisów umożliwiających wideo weryfikację, niezwykle potrzebną uruchamiania podpisu elektronicznego. NIe zapominając o systemie edukacji Firma Asseco Data Systems wspólnie z operatorem Chmury Krajowej bezpłatnie udostępniła platformę edukacyjną dla uczelni wyższych, które działają w trybie zdalnym.

Pandemia spowodowała również powstanie trendów, które zdominują nadchodzące miesiące to m.in  sztuczna inteligencja, która okazuje się skutecznym rozwiązaniem. Jest  ona skalowalna, wydajna, łatwo dostępna, a przy tym możliwa w dopasowaniu do wymagań niemal każdego przedsiębiorstwa . Kolejny trend to automatyzacja, otwiera przed firmami szereg nowych możliwości. Redukcja kosztów, skrócenie czasu obsługi i dokładna analiza danych. Cyberbezpieczeństwo to trend w IT nie tylko na 2021 rok, ale także najważniejszy z nich, zarówno z punktu widzenia klienta, jak i firm. Teraz jest ono jednak rozumiane jako coś więcej niż tylko antywirus na służbowym komputerze. Nacisk na ich odpowiednie przygotowanie, testowanie i wreszcie wdrożenie będzie rósł z każdą nową funkcją wprowadzoną do aplikacji, szczególnie bankowych, rządowych cz leasingowych. Jak widać nowoczesne rozwiązania skłaniają firmy do rozwijania swoich usług online.

Niezależnie od wybranych rozwiązań, drogą do sukcesu pozostaje zdolność do adaptacji. Przygotowanie na to, co nieprzewidywalne i umożliwienie wprowadzania zmian do niezbędnych systemów z pewnością okaże się  kluczowe nie tylko w tym roku, ale także w całej najbliższej przyszłości.

Ustawienia Prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zazwyczaj w formie plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na Twoje doświadczenie na naszej stronie internetowej i usług, które oferujemy.