19th Ave New York, NY 95822, USA

Polak a zdrowa żywność

Zdrowa żywność to pojęcie, które obejmuje bardziej sposób żywienia, niż konkretne produkty. Dotyczy to sposobu organizowania zakupów, rozdzielania rodzajów produktów na różne sklepy i czytania etykiet. Wszystko to ma na celu zapewnienie sobie poczucia, że zdrowo się odżywiamy.

Respondenci zdrową żywność określają jako: produkty z krótką listą składników, naturalne – jak najmniej przetworzone, bez konserwantów, produkowane z dala od głównych ciągów komunikacyjnych. Ponad 40% Polaków kupuje zdrową żywność przynajmniej raz w tygodniu, a tylko 10% nigdy tego nie robi – czytamy w raporcie De Heus.

Dla osób, które cenią szeroko rozumianą jakość i deklarują zdrowe zakupy, miejsce nabywania produktów jest uzależnione od kategorii zakupu. I tak, świeże mięso i wędliny kupowane są głównie w sklepie spożywczym ze stoiskiem mięsnym oraz sklepie specjalistycznym/u rzeźnika, jajka – od rolnika, ze wsi, z pewnego źródła, z kolei preferowanym miejscem dokonywania zakupu warzyw i owoców jest warzywniak. To najczęstsze i najbardziej pożądane miejsca dokonywania zakupu tych grup asortymentowych. Klienci zazwyczaj zwracają uwagę na pochodzenia produktów. Liczy się polskie pochodzenie i bliskość zakładów produkcyjnych co przekłada się na świeżość produktu. 

Zainteresowanie żywnością ekologiczną wzrasta wraz z wykształceniem oraz wysokością zarobków. Większość Polaków chciałaby kupować więcej ekologicznej żywności. Barierą jednak są zbyt wysokie ceny. Klienci doceniają sieci handlowe, które umożliwiają im jej zakup. Zdrową żywność w sieciach super i hipermarketów kupuje 40 proc. badanych. Na bazarach i targowiskach takich zakupów dokonuje 32 proc. , natomiast ze specjalistycznych sklepów korzysta 28 proc. Wśród sieci handlowych popularyzujących ekologiczną żywność na 1. miejscu znalazł się Lidl

Według badania IQS, 29 proc. konsumentów kojarzy sklepy Lidla ze zdrową żywnością. 11 proc. badanych wskazało na Biedronkę, a 8 proc. na Carrefour. Polacy przywiązują coraz większą wagę do zdrowego odżywiania, stąd szybko rosnąca popularność żywności ekologicznej. Sprzedaż tych produktów rośnie w Polsce z roku na rok. To długotrwały trend, który obserwujemy od kilku lat.

Zdrowa żywność
zdrowa żywność
Ustawienia Prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zazwyczaj w formie plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na Twoje doświadczenie na naszej stronie internetowej i usług, które oferujemy.