19th Ave New York, NY 95822, USA

Po co badamy rynek

„Do czego mi to potrzebne…?”

Swego czasu, identyczne pytanie zadał prezes Coca Coli po błędnej analizie przydatności badań konsumenckich, wprowadzając „w ciemno” produkt który po dwóch tygodniach musiał wycofać, skutkiem czego – osiągnął straty w wysokości 34 milionów dolarów.

Podobne pytanie zadał prezes Nokii po źle zinterpretowanych danych i odmówił wprowadzenia innowacyjnego produktu, w wyniku tego, spóżnił się w dominacji rynku smartfonów o wartości 470 miliardów dolarów.


Badanie rynku to całość systematycznych działań mających na celu zbieranie, analizowanie i interpretowanie informacji o procesach zachodzących na rynku. Celem jest zdobycie informacji o kształtowaniu się mechanizmów rynkowych takich, jak popyt, podaż, ceny, zachowania i preferencje konsumentów itp. W dzisiejszych czasach takie badania pomagają przetrwać na rynku. Dzięki przeprowadzonym analizom przedsiębiorcy mogą podejmować słuszne decyzje, inwestować tylko w projekty z potencjałem i dostosowywać strategię marketingową do aktualnych wymagań rynku. Ponadto, w dobie walki o jak największą ilość klientów, wykorzystanie tych badań pozwoli przedsiębiorstwu sprawnie funkcjonować i może dać istotną przewagę nad konkurencją.

Badania społeczne – obejmują badania służące zrozumieniu oraz poznaniu postaw i opinii pewnych zbiorowości lub grup społecznych .Celem badań społecznych jest obserwacja, opis i wyjaśnienie prawidłowości towarzyszących życiu społecznemu lub w przypadku zmian w tych prawidłowościach.

Badania marketingowe to uzyskiwanie informacji na temat problemów i oczekiwań konsumenta, na które firma w jakiś sposób będzie chciała odpowiedzieć. Jest to bardzo istotne przy planowaniu kampanii reklamowej czy wdrożeniu nowej usługi lub produktu na rynek. Wnioski badań można wykorzystać w strategii marki, działaniach social media czy nawet w projektowaniu nowego brandingu. Dzięki badaniom marketingowym można zmniejszyć ryzyko podjęcia błędnych decyzji, a także zdobycia informacji uzupełniających o szansach na sukces. Analizy te umożliwiają również uzyskanie informacji pozwalających zidentyfikować potrzeby i oczekiwania konsumenta, tak by oferta firmy mogła te potrzeby i życzenia zaspokoić.

Ustawienia Prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zazwyczaj w formie plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na Twoje doświadczenie na naszej stronie internetowej i usług, które oferujemy.