19th Ave New York, NY 95822, USA

Covid – zyski oraz straty

Czas pandemii COVID 19, to czas próby dla wielu przedsiębiorców. Są branże, które dobrze dają sobie radę, a nawet zyskały na obecnej sytuacji wywołanej chorobą koronawirusa. Jednak są też firmy które wiele straciły, a ich pozycja na rynku jest zagrożona. Są to firmy, które bazują na bezpośrednim kontakcie z konsumentem oraz przemieszczaniem się i gromadzeniem się ludzi.

Gdy wyjście z domu i kontakt z drugim człowiekiem niesie ryzyko zagrożenia COVID 19 promowana jest akcja ,, Zostań w domu’’, wówczas większość osób szuka alternatywnych rozwiązań np. dla tradycyjnych zakupów. 

Wiele firm w okresie pandemii zanotowało  wzrost przychodów ze sprzedaży internetowej. Według nowych danych opracowanych przez Digital Commerce 360, przed pandemią 28% ankietowanych użytkowników deklarowało, że robi zakupy online co tydzień. W czasie pandemii COVID-19 ten wskaźnik wzrósł do 36%.Są to firmy zajmujące się sprzedaza i dostawa do domu artykułów spożywczych, chemii gospodarczej, kosmetyków. Zapewniło to przede wszystkim bezpieczeństwo dla pracowników firm i klientów. Przez samą izolację związaną z pandemią wzrosło zainteresowanie e-commerce – wynika z badań Ipsos. Dodano, że 78% badanych robiło zakupy online, z czego 5% pierwszy raz, a 26% skorzystało z usług internetowych, z czego jedna czwarta po raz pierwszy.

 

Branża kurierska KEP

Paczkomaty udostępniły aplikacje, umożliwiające zdalne otwieranie skrytek bez konieczności dotykania panelu paczkomatu i stania w kolejce. Kurierzy dostarczający paczki do domu wprowadzili bezpieczną formę odbioru przesyłek, ograniczającą bezpośredni kontakt kuriera z klientem.

Media na żądanie i branża gamingowa

Korzystanie z jakiejkolwiek formy rozrywki poza domem, z dnia na dzień zostało Polakom odebrane. Zanotowano wzrost korzystania przez społeczeństwo z usług cyfrowych. Serwisy Ipla i Player zwiększyły ofertę ,,na żądanie ‘’, a producenci gier komputerowych zauważyli większe zainteresowanie swoimi produktami.

Branża medyczna

Producenci maseczek, rękawiczek ochronnych, testów i środków ochronnych zanotowali większy popyt na swoje produkty, co widać po wzroście kursu akcji wyżej wymienionych producentów.

Branża Ed Tech 

Przez wprowadzenie edukacji zdalnej znacznie zwiększył się popyt na platformy on-line dla nauczycieli, dostępu do kursów on-line, programów wspierających dzieci w nauce i odrabianiu prac domowych.

Najbardziej zagrożonymi branżami jest turystyka, handel, transport, kultura. Większość z tych branż musiała ograniczyć swoje działanie do minimum lub zamknąć okresowo swoja działalność.

Gastronomia

Restauracje, puby, bary zostały zamknięte. Jedynie z tej grupy restauracje mają możliwość sprzedaży na wynos. Pozostałe punkty gastronomiczne oferujące alkohol i rozrywkę pozostały zupełnie bez wyjścia gdyż nikt nie bedzie kupowal alkoholu na wynos.

Turystyka

Zamknięcie granic, zewnętrzne i wewnętrzne ograniczenia w przemieszczaniu się Polaków uderza w właścicieli biur podróży oraz hotelarzy. Pandemia ograniczyła zasoby polaków, co zniechęciło ich do wyjazdów zagranicznych jak i krajowych..

Transport

Branża transportowa też będzie musiała liczyć się z długofalowymi konsekwencjami epidemii. Mimo że ruch towarowy nie został wstrzymany, to silna do tej pory polska branża logistyczna nie ma z czego się cieszyć. Nadchodząca recesja na zachodzie wiązać się będzie ze spadkiem popytu na transport.

Kultura

Instytucje kulturalne jak kina, teatry, galerie i inne ośrodki kultury zostały zamknięte, a dziś liczą tylko straty.

Kryzys związany z Pandemia dla wielu firm jest bezlitosny, grożąc upadkiem i całkowita likwidacją. Z powodu COVID 19, w roku 2020 aż 69% przedsiębiorców miało kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej – wynika to z badania przeprowadzonego dla Big InfoMonitor. Są jednak branże – sprzedaż internetowa, branża kurierska, medyczna, media – z którymi pandemia obeszła się łagodniej, zmuszając ich jednak do wprowadzenia kosztownych, innowacyjnych rozwiązań.

Ustawienia Prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zazwyczaj w formie plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na Twoje doświadczenie na naszej stronie internetowej i usług, które oferujemy.